Aktualności
-
Miło nam poinformować, że jest już dostępna publikacja dot. wyników NSP 2021 „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Ocena jakości danych”.
Dane uzyskane podczas spisu ludności i mieszkań stanowią podstawę do podejmowania niezliczonych kluczowych decyzji w zakresie programowania (planowania) społeczno-gospodarczego pomiędzy kolejnymi spisami zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Ze względu na znaczenie spisu, stawiane są często pytania co do jakości otrzymanych wyników, od których w znacznym stopniu zależy ich przydatność (użyteczność) w różnych zastosowaniach. Dane są najbardziej użyteczne wówczas gdy mają wysoką jakość. Dlatego też ocena spisu ludności i mieszkań jest kluczowa przede wszystkim w celu wzmacniania zaufania użytkowników do udostępnianych wyników. W publikacji „Ocena jakości danych” skoncentrowano się na dokonaniu oceny jakości wyników NSP 2021.
-
11 kwietnia 2023 r. została upowszechniona kolejna publikacja zawierająca dane z NSP 2021 „Wstępne wyniki NSP 2021 w zakresie struktury narodowo-etnicznej oraz języka kontaktów domowych” .
W spisie powszechnym w 2021 r. podobnie jak w 2011 r., przynależność narodowa i etniczna była określana w drodze swobodnej deklaracji spisywanych osób, przy umożliwieniu im wyrażenia złożonych deklaracji narodowościowych (identyfikacja pierwsza i identyfikacja druga). Najliczniejszą identyfikacją narodowościową odnotowaną w spisie wśród ogółu mieszkańców Polski była identyfikacja polska – 97,7% , inna niż polska 3,5%. Deklaracje śląskie i kaszubskie były najliczniej reprezentowane wśród deklaracji narodowo-etnicznych. Deklaracji śląskich w stosunku do identyfikacji innych niż polska było 43,7%, a kaszubskich 13,2%.